FORUM.OSVALECH.CZ

Diskuzní fórum Osvalech.cz

knizky - recenze

Hospodské řeči:-)

Moderátoři: Cynik, Lifter675, Reno, melounek

Re: knizky - recenze

Příspěvekod Cynik » stř, 20 črc 2011, 12:14

Jo, teď to vyšlo.
Cynik

Příspěvekod elrubio » pon, 25 črc 2011, 13:07

Tak jsem si koupil celou sérií Song of Ice and fire a je to hrozně návykový čtení.. přehltal jsem všechny knihy za měsíc a teď jsem si objednal Kindle, abych si mohl stáhnout další díl, co vyšel v červenci :)

http://cs.wikipedia.org/wiki/George_R._R._Martin
I am a Viking!

I'm from Iceland!
elrubio

Příspěvekod Trasoritka » úte, 16 srp 2011, 14:20

Tak jsem se dlouho bránil, ale nakonec jsem neodolal, a rozhodl jsem se přečíst Zaklínače od Sapkowského. A musím říct, fakt jsem unešenej. Už se těším, až začnu číst i Meč osudu. Ale první svazek fakt doporučuju. :wink:
Trasoritka

Příspěvekod EdCoan » úte, 16 srp 2011, 14:37

Moje nejoblibenejsi fantasy :D
Resety a hykani provadim kazdej patek
EdCoan

Příspěvekod Trasoritka » stř, 17 srp 2011, 10:38

EdCoan píše:Moje nejoblibenejsi fantasy :D

Jo? No já tomu právě taky docela podlehnul. Myslel jsem, že nejlepší je Tolkien, ale kam se na Sapkowského hrabe... asi je to holt dost zprofanovaný těma filmama.
Trasoritka

Příspěvekod Topděfka » stř, 17 srp 2011, 23:19

ja mam rad i serial :)
Zname se rok a pul .... Chová se jak kdybysme spolu žili deset let a moje máma byla nějaká Macocha která mi zkazila celej život
Topděfka

Příspěvekod josef » čtv, 18 srp 2011, 10:12

Sapkowski je moc dobrej, ten seríál si musím sehnat, ještě jsem to neviděl :(
Mistr sebedestrukce
josef

Příspěvekod Cynik » čtv, 18 srp 2011, 12:43

josef píše:Sapkowski je moc dobrej, ten seríál si musím sehnat, ještě jsem to neviděl :(

Jsem to viděl a zklamání veliký....knížka běží na nesrovnatelně lepším hardware.
Cynik

Příspěvekod Raptor » ned, 21 srp 2011, 17:14

V poslední době jsem přečetl kromě jiného toto:

Osvětim – laurence Rees
– zakládá se na historických pramenech a výpovědích přeživších. Pro mě je to zajímavé i proto, že zachycuje výpovědi a vzpomínky dozorců SS. Jak níže uvedu, přečetl jsem různé vzpomínky z různých částí tábora – vždy však od přeživších vězňů – nedovedl jsem si představit psychický postoj dozorce SS zabíjejícího novorozeně úderem o korbu vozu atd… Ukázalo se to jednoduché. Dodnes jsou přesvědčení že konali dobro…
Kromě budování tábora Osvětim s jeho několika desítkami pobočných táborů a postupný přerod z hesla „usmrcení prací“ (původ hesla arbeit mach frei) na pracovní a vyhlazovací tábor si všímá i obecného kontextu – Wannsee, rozkazů Himmlera a rovněž budování jiných, některých čistě vyhlazovacích táborů, Sobibor, Treblinka,které jsou méně známé, ovšem v určité době byly výkonnější než Osvětim. Dále zachycuje přechod od přímé likvidace – která nesla jistou psychickou zátěž na popravčí – např. vystřílení 80000 židů v Litvě za 3dny (fotky žen a dětí jsou k dipozici), k likvidaci méně náročné – plyn – spalovací motor (Chelmno), plyn – Osvětim atd…
Tachycuje taky historicky zvláštní osudy – např. lásku mezi vězenkyní a SS dozorcem, povstání sonderkomanda v krematoriu, povstání rusů, přežití dvou sester díky „ochraně starší sestry“, přežití plynové komory – po povstání sonderkomanda neměli kde mrtvoly spálit, proto je před splynováním vyhnali zpět, závěrečný pochod smrti před sověty, chování obyvatelstva kolem Osvětimi (ze 700 útěků se 400 nepovedlo i proto, že obyvatele vězně „vraceli“) a chování obyvatel po osvobození – kdo by chtěl vrátit židovi majetek, že?

Útěk z tábora smrti – Erich Kulka
- Jeden z mála útěků z Osvětimi-Birkenau

Maskot – Mark Kurzem
- Židovský kluk se stane „maskotem“ jednotky SS (Litva)

Můj táta, velitel Osvětimi – Barbara U. Cherish
- Příběh dcery Arthura Liebehenschela – velitel Osvětimi a později Majdanku.

Byl jsem Mengeleho asistentem – Miklos Nyiszli
- Člen Sonderkomanda, který přežil několik likvidací Sonderkomanda. Sonderkomando je zvláštní dobře živené komando, pracující na odklízení a pálení mrtvol z krematorií. Byl rovněž asistentem Mengeleho (proto přežil).

Naděje umírá poslední – Halina Birenbaumová
- Výpověď o Varšavském ghettu – a táborech, Majdanek, Osvětim a dalších.

Útěk z Osvětimi – Andrej Pogožev
- Povstání ruských zajatců, neuvěřitelné životní podmínky ruského sektoru, útok s holýma rukama proti strážním věžím. I když byl pro něj útěk úspěšný, byl zajat v rusku a poslán do gulagu jako zrádce SSSR

Bez štěstí nepřežiješ – Thomas Buergenthal
- Ačkoliv dítě (většinou první zplynovaní), přežil jak ghetto tak Osvětim i pochod smrti v lednu 1945.

Jméném mých blízkých – Max Gallo
- Varšavské ghetto – Treblinka – útěk. Zplynována byla celá jeho rodina.

Ať žije civilizace.
Raptor

Příspěvekod Cynik » úte, 23 srp 2011, 09:12

Sice jsem ještě nečet, ale už ji objednávám...slyšel jsem pár částí zpracovaných http://www.rozhlas.cz/leonardo/porady/_zprava/190120

Doba jedová

Kniha nabízí poutavé čtení o škodlivých látkách v potravinách, nápojích, kosmetice, lécích a potravinových doplňcích a životním prostředí vůbec, které jsou reklamou, sdělovacími prostředky a mnohdy i medicínou doporučovány jako zdraví prospěšné.

Autoři

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. má dlouholeté zkušenosti z pedagogické práce na Univerzitě Karlově. Zároveň byla řešitelkou a spoluřešitelkou sedmi grantových projektů zabývajících se mechanismy vzniku patofyziologických změn u hematologických onemocnění, schizofrenie, Alzheimerovy nemoci a autismu. Věnuje se též intenzivně vědecko-populární publicistice se zaměřením na biomedicínu.

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. je profesorem toxikologie na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pracuje v oboru molekulární biochemie, enzymologie a toxikologie extrémně jedovatých synteticky připravených i přírodních látek a psychofarmak. Ve své vědecké práci se zaměřuje na biochemické mechanismy toxických účinků různých biologicky aktivních látek a léků, zejména v terapii Alzheimerovy nemoci. Zabývá se rovněž působením různých peptidů v procesech učení a paměti.

296 str., brož., 279 Kč, 2001, ISBN 978-80-7387-469-8
Cynik

Příspěvekod Lifter675 » ned, 28 srp 2011, 17:17

Cynik píše:Sice jsem ještě nečet, ale už ji objednávám...slyšel jsem pár částí zpracovaných http://www.rozhlas.cz/leonardo/porady/_zprava/190120

Doba jedová

Kniha nabízí poutavé čtení o škodlivých látkách v potravinách, nápojích, kosmetice, lécích a potravinových doplňcích a životním prostředí vůbec, které jsou reklamou, sdělovacími prostředky a mnohdy i medicínou doporučovány jako zdraví prospěšné.

Autoři

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. má dlouholeté zkušenosti z pedagogické práce na Univerzitě Karlově. Zároveň byla řešitelkou a spoluřešitelkou sedmi grantových projektů zabývajících se mechanismy vzniku patofyziologických změn u hematologických onemocnění, schizofrenie, Alzheimerovy nemoci a autismu. Věnuje se též intenzivně vědecko-populární publicistice se zaměřením na biomedicínu.

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. je profesorem toxikologie na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pracuje v oboru molekulární biochemie, enzymologie a toxikologie extrémně jedovatých synteticky připravených i přírodních látek a psychofarmak. Ve své vědecké práci se zaměřuje na biochemické mechanismy toxických účinků různých biologicky aktivních látek a léků, zejména v terapii Alzheimerovy nemoci. Zabývá se rovněž působením různých peptidů v procesech učení a paměti.

296 str., brož., 279 Kč, 2001, ISBN 978-80-7387-469-8

přečetl a v 90% musím odkývat. Je tam pár evergreenů, ale i hodně nových informací. Obecně vzato, návrat k přírodě a lidskosti je zdraví prospěšný:)
Akorát u několika kapitol mi přijde, že autoři vycházejí pouze ze studií tvrdících A a studie opačného názoru vůbec nezmiňují (např. o aspartamu a glutamátu).
ten, kdo vymyslel práci, měl ji také naučit onanovat, aby se dovedla udělat sama
Lifter675
Site Admin

Příspěvekod josef » ned, 28 srp 2011, 19:17

Má cenu si to kupovat, nebo je to kniha kterou stačí přečíst jednou a tudíž spíš půjčit?
Mistr sebedestrukce
josef

Příspěvekod Lifter675 » ned, 28 srp 2011, 21:42

josef píše:Má cenu si to kupovat, nebo je to kniha kterou stačí přečíst jednou a tudíž spíš půjčit?

půjčit
ten, kdo vymyslel práci, měl ji také naučit onanovat, aby se dovedla udělat sama
Lifter675
Site Admin

Příspěvekod melounek » stř, 31 srp 2011, 17:11

Cesta na severozápad - Josef Mašín, Ctirad Mašín, Milan Paumer a kolektiv (převážně historici)

Známý příběh (i když pro většinu národa spíš neznámý), nemá smysl jej opakovat. Na této knize jsou ale výjimečné dvě věci - jednak autentický rukopis vzniklý pár let po útěku (fotokopie) a bohatá příloha snad se všemi myslitelnými dokumenty k příběhu se vztahující. Kdo má zájem se něco dozvědět o příběhu, ale i o době, která jej neodmyslitelně formovala, měl by po ní sáhnout, protože vyvrací spoustu mýtů, založených a tradovaných již od dob nebojácného majora Zemana.

Stejně asi už stárnu, protože nejvíc mě dostal dopis dětí Václavu Švédovi do vězení, pár měsíců před popravou. Fakt jsem z toho byl špatnej, hlavně když jsem si uvědomil, že on jej nikdy nedostal. Namísto toho mu bylo sděleno, že se ho rodina zřekla...ale možná ten, kdo mu to řekl, i ten, který mu zlámal vaz a možná i ten, co rozšlapal urnu s popelem, nebo snad ten, co mu nařídil do druhého dne se vystěhovat z rodinného statku, potože jej potřebují nutně pro zaměstnance JZD, byli nevinní otcové od rodin, mladí kluci, kteří nikomu nevyhlásili válku. Takže je to vlastně možná omluvitelné, taková prostě byla doba, většina lidí se měla dobře.
Slova tohoto světa jsou příliš těžká pro ptáka, jenž nad oblaka vzlétá....
melounek
Guru

Příspěvekod josef » čtv, 1 zář 2011, 07:29

melounek píše:Cesta na severozápad - Josef Mašín, Ctirad Mašín, Milan Paumer a kolektiv (převážně historici)

Známý příběh (i když pro většinu národa spíš neznámý), nemá smysl jej opakovat. Na této knize jsou ale výjimečné dvě věci - jednak autentický rukopis vzniklý pár let po útěku (fotokopie) a bohatá příloha snad se všemi myslitelnými dokumenty k příběhu se vztahující. Kdo má zájem se něco dozvědět o příběhu, ale i o době, která jej neodmyslitelně formovala, měl by po ní sáhnout, protože vyvrací spoustu mýtů, založených a tradovaných již od dob nebojácného majora Zemana.

Stejně asi už stárnu, protože nejvíc mě dostal dopis dětí Václavu Švédovi do vězení, pár měsíců před popravou. Fakt jsem z toho byl špatnej, hlavně když jsem si uvědomil, že on jej nikdy nedostal. Namísto toho mu bylo sděleno, že se ho rodina zřekla...ale možná ten, kdo mu to řekl, i ten, který mu zlámal vaz a možná i ten, co rozšlapal urnu s popelem, nebo snad ten, co mu nařídil do druhého dne se vystěhovat z rodinného statku, potože jej potřebují nutně pro zaměstnance JZD, byli nevinní otcové od rodin, mladí kluci, kteří nikomu nevyhlásili válku. Takže je to vlastně možná omluvitelné, taková prostě byla doba, většina lidí se měla dobře.

Začínáš být cynický
Mistr sebedestrukce
josef

PředchozíDalší

Zpět na Volná diskuse