FORUM.OSVALECH.CZ

Diskuzní fórum Osvalech.cz

Věčný spor o hloubce dřepu

Hospodské řeči:-)

Moderátoři: Cynik, Lifter675, Reno, melounek

Věčný spor o hloubce dřepu

Příspěvekod Kulsud » čtv, 13 lis 2014, 12:41

Jelikož jsme často svědky kontroverzních rozhodnutí rozhodčích u řady asociací včetně IPF a jelikož i my v OPEN asociacích držíme pěkně při sobě a navzájem si sdělujeme přívětivě:" Jó, to by jsi u nás nedostal," nebo "to jsem mohl jít klidně o 50 kg víc". Záleží rozhodně na tom, jaká parta rozhodčích se ten den sejde. Ale dejme prostor pravidlům a našim tuzemským asociacím. Začněme, abychom se nehádali, dle abecedy.

GPC

Upon receiving the head referee’s signal, the lifter must bend the knees and lower the body until the top surface of the legs at the hip joint is lower than the top of the knees.

Čili ve volném překladu asi takto. Po obdržení signálu hlavního rozhodčího musí lifter klesnout tak, aby horní plocha nohy nad kyčelním kloubem byla níž, než horní část kolene.

IPF

Upon receiving the Chief Referee’s signal the lifter must bend the knees and lower the body until the top surface of the legs at the hip joint is lower than the top of the knees. Only one decent attempt is allowed. The attempt is deemed to have commenced when the lifters knees have unlocked.

Česká verze nabízí i oficiální překlad, který kopíruji. Po signálu hlavního rozhodþího vykoná soutěžící dřep tak hluboký, aby se bod, ve kterém přední část stehna
přechází v trup, dostal pod vrchol kolena (viz obrázek). Je povolen pouze jeden sestupný pohyb. Pokus je
považován za zahájený v okamžiku, ve kterém kolena přestanou být propnuta.

WPC

Upon receiving the head referee’s signal, the lifter must bend the knees and lower the body until the top surface of the legs at the hip joint are lower than the top of the knees. (See diagram elements 1, 2, 3 and 4).

Překlad viz o kousek výš, věta je stejná....

WUAP

Upon receiving the head referee’s signal, the lifter must bend the knees and lower the body until the top surface of the legs at the hip joint are lower than the top of knees. (See Diagrams 1, 2, 3 and 4).

Překlad opět zbytečný.....

Přiložený obrázek je okopírovaný z oficiálních mezinárodních stránek WPC. Pro WUAP je obrázek stejný. GPC malůvku nepřipojuje.

Obrázek z pravidel IPF se mi nezadařilo vložit...ale je prakticky velmi podobný.

Nepřichází v úvahu žádná diskuse, žádné ale, žádné výjimky...nic. Jen holé pravidlo, se kterým se musí poprat závodníci a rozhodčí. Konečný úsudek o pravidlech dřepu nechám na každém z nás. Za mě je takový, že moc lišit by se neměl, vlastně vůbec....
Přílohy
wpc.png
wpc.png (21.83 KiB) Zobrazeno 10610 krát
Naposledy upravil Kulsud dne čtv, 13 lis 2014, 13:12, celkově upraveno 1
Anton Chigurh - charakterní muž.
Kulsud

Re: Věčný spor o hloubce dřepu

Příspěvekod Kulsud » čtv, 13 lis 2014, 12:47

Přesto i tak se zřejmě pukrlatům a pouhému špulení zadků nevyhneme - tím větší škoda pro tento sport. A kdo za to může? Neznalost pravidel. A to jak se stran závodníků, což není to nejhorší, jako to, že pravidla často neznají ani rozhodčí a pískají, jak se říká, podle obličeje a podle toho, co má závodník naloženo.
Kulsud

Příspěvekod Kulsud » čtv, 13 lis 2014, 13:01

V úvahu přichází i změna pravidel ve dřepu u OPEN asociací a konečně oficiálně zmírnit toto relativně tvrdé pravidlo. Stačilo by vypustit spojení, že ten přechod trupu by měl být po úrovní kolene, ale například v úrovni kolene. Pak už by konečně věta - dřepuji na paralel - nabyla praktického významu.
Kulsud

Příspěvekod Raptor » čtv, 13 lis 2014, 16:44

Osobně mám někdy s hloubkou problém, i když na závodě jsem zatím úplně neřešitelné problémy neměl, ale pravidlo bych neměnil. Podle mě nejde o problém pravidla, ale problém rozhodčích a tím i přeneseně bohužel o věrohodnost výkonů v jednotlivých asociacích a problém systému té asociace. Kdysi jsem se na ty pravidla jinde i díval, ale podle videí to prostě jednoznačně není dodržované a nechápal jsem jak mohli něco uznat nebo neuznat. Mnohdy to není ani ten paralel. Musím říct, že určitá striktnost buduje sílu té které asociace i v podvědomí, aspoň v mém. Je jisté, že se bude stávat, že se špatně posoudí jeden dřep a někdo se bude cítit ukřivděný. To ale není problém systému.

Taky nalejme si čistého vína, ono taky pak by asi doteď nebyl dřep 500+ kilo v open asociacích. Důvody bych viděl dva - sednutí pod paralel mi i jednovrstváči ubere tak 50kg a druhá věc: jde ve vícevrstvém dresu vůbec dřepnout podle těch pravidel pod paralel?
Raptor

Příspěvekod Kulsud » čtv, 13 lis 2014, 20:26

Raptor píše:Osobně mám někdy s hloubkou problém, i když na závodě jsem zatím úplně neřešitelné problémy neměl, ale pravidlo bych neměnil. Podle mě nejde o problém pravidla, ale problém rozhodčích a tím i přeneseně bohužel o věrohodnost výkonů v jednotlivých asociacích a problém systému té asociace. Kdysi jsem se na ty pravidla jinde i díval, ale podle videí to prostě jednoznačně není dodržované a nechápal jsem jak mohli něco uznat nebo neuznat. Mnohdy to není ani ten paralel. Musím říct, že určitá striktnost buduje sílu té které asociace i v podvědomí, aspoň v mém. Je jisté, že se bude stávat, že se špatně posoudí jeden dřep a někdo se bude cítit ukřivděný. To ale není problém systému.

Taky nalejme si čistého vína, ono taky pak by asi doteď nebyl dřep 500+ kilo v open asociacích. Důvody bych viděl dva - sednutí pod paralel mi i jednovrstváči ubere tak 50kg a druhá věc: jde ve vícevrstvém dresu vůbec dřepnout podle těch pravidel pod paralel?

Určitě ano, záleží, jak utáhneš ramínka. Je blbost tvrdit, že to v Leviathanu nebo v Ace nejde. Prostě hold si musíš dát méně kil. Egu je ovšem ublíženo a těžko se to skousává. Ale abych se zastal závodníků, je to problém rozhodčích a ten souvisí s neznalostí pravidel, volností různých pohárovek a samozřejmě i jít cestou menšího zla a nedělat závodníkům peklo a uznávat defacto každý obstojně vypadající pokus. Tohle se ale stává medvědí službou závodníkům, kteří takovým závodem projdou a na druhém zírají, proč nemají platné pokusy. Na počátku open asociací ten trend byl takový a sám jsem si myslel, že je to tak správně - později jsem uznal, že to byla blbost.
Kulsud

Příspěvekod josef » čtv, 13 lis 2014, 22:37

Tak i u nás v GPC to máme teoreticky OK, ale jak správně pises, rozhodčí pískají všelijak. Mě osobně se taky podařilo pisknout pár nehezkých předklonu. Ale minimálně poslední rok máme jasný povel být při pískání dřepu příští, aby se zamezilo diskusím, že máme mělký dřepy.
Mistr sebedestrukce
josef

Příspěvekod Kulsud » pát, 14 lis 2014, 00:18

josef píše:Tak i u nás v GPC to máme teoreticky OK, ale jak správně pises, rozhodčí pískají všelijak. Mě osobně se taky podařilo pisknout pár nehezkých předklonu. Ale minimálně poslední rok máme jasný povel být při pískání dřepu příští, aby se zamezilo diskusím, že máme mělký dřepy.

To ať každý uváží sám. Já bych to tak jasně s tím povelem neviděl.
Kulsud

Příspěvekod DrLift_ » pát, 14 lis 2014, 08:10

Kulsud píše:Přesto i tak se zřejmě pukrlatům a pouhému špulení zadků nevyhneme - tím větší škoda pro tento sport. A kdo za to může? Neznalost pravidel. A to jak se stran závodníků, což není to nejhorší, jako to, že pravidla často neznají ani rozhodčí a pískají, jak se říká, podle obličeje a podle toho, co má závodník naloženo.

V hloubce drepu se v open federacich ocividne rozchazi rozhodovani s pravidly. Ve finale si tim open federace sami skodej (coz mne skodolibe tesi, protoze jsem presvedcen, ze vic federaci je zlo pro lift), kdyz pak clovek vidi spustu drepu, ktere jsou uznane, neni se moc cemu divit. Pritom by stacilo, kdyby rozhodci piskali striktne podle pravidel a nedavali drepy, ktery se jim zdaji "slusny". Zavodnici by se hodne rychle prizpusobili.

Mozna jsou za tim piskanim i obavy z toho, aby jim zavodnici neprebehli k jine "hodnejsi" federaci.
DrLift_

Příspěvekod Kulsud » pát, 14 lis 2014, 08:30

DrLift_ píše:
Kulsud píše:Přesto i tak se zřejmě pukrlatům a pouhému špulení zadků nevyhneme - tím větší škoda pro tento sport. A kdo za to může? Neznalost pravidel. A to jak se stran závodníků, což není to nejhorší, jako to, že pravidla často neznají ani rozhodčí a pískají, jak se říká, podle obličeje a podle toho, co má závodník naloženo.

V hloubce drepu se v open federacich ocividne rozchazi rozhodovani s pravidly. Ve finale si tim open federace sami skodej (coz mne skodolibe tesi, protoze jsem presvedcen, ze vic federaci je zlo pro lift), kdyz pak clovek vidi spustu drepu, ktere jsou uznane, neni se moc cemu divit. Pritom by stacilo, kdyby rozhodci piskali striktne podle pravidel a nedavali drepy, ktery se jim zdaji "slusny". Zavodnici by se hodne rychle prizpusobili.

Mozna jsou za tim piskanim i obavy z toho, aby jim zavodnici neprebehli k jine "hodnejsi" federaci.

Kromě tomu, že nefandíš open asociacím, nemůžu se zbytkem nesouhlasit. Jeden z posledních pěkných obřích dřepů v open asociacích na hranici 500 kg předvedl Rufat Agajev, jinak ostatní, co jsem viděl z videí či na vlastní oči byla slušná žumpa. Ovšem číslo nad 500 kg vypadá prostě moc pěkně, tak se to prostě dává.
Kulsud

Příspěvekod Kulsud » pát, 14 lis 2014, 08:31

Vrcholem však je, že se setkávám se závodníky, kteří jsou skálopevně přesvědčeni, že jejich dřep je OK a všichni ostatní, včetně rozhodčích, jsou blbci. Přitom by stačilo přečíst si a zapamatovat tu jednu důležitou větu z pravidel.
Kulsud

Příspěvekod Kulsud » pát, 14 lis 2014, 08:40

No, nicméně se s tím musíme smířit. Pokud budou fungovat rozhodčí, kteří budou takto volně pískat, neposune se to nikam a řady obdivovatelů open lifterů se nijak dramaticky nerozšíří. Neházel bych však flintu do žita, i v open asociacích, myslím ve všech, které fungují na území ČR, se najdou rozhodčí (i když spíš mezinárodní), kteří pískají pro kvalitu a ne pro kvantitu.
Kulsud

Příspěvekod DrLift_ » pát, 14 lis 2014, 08:42

Kulsud píše:Vrcholem však je, že se setkávám se závodníky, kteří jsou skálopevně přesvědčeni, že jejich dřep je OK a všichni ostatní, včetně rozhodčích, jsou blbci. Přitom by stačilo přečíst si a zapamatovat tu jednu důležitou větu z pravidel.

Takovyhle zavodnici jsou vsude. V IPF jsem jich uz potkal dost at uz z pozice rozhodciho nebo pozdeji jen jako divak. Vetsinou jsou to tupci neznajici pravidla, kteri jsou presvedceny o sve vyjimecnosti a absolutne si nedokazou pripustit, ze by chyba mohla byt na jejich strane.

Naprosto super je, kdyz s takovymhle zavodnikem jede na zavod cely fanklub, ktery toho vi o pravidlech dokonce jeste min, coz jim samozrejme nebrani v tom nadavat na rozhodci a utvrzovat sveho zavodnika v tom, ze vsechno dela skvele, ale bohuzel doslo k ocividnemu spiknuti, ktere brani jejich hvezde naplno zazarit....
DrLift_

Příspěvekod Kulsud » pát, 14 lis 2014, 09:09

DrLift_ píše:
Kulsud píše:Vrcholem však je, že se setkávám se závodníky, kteří jsou skálopevně přesvědčeni, že jejich dřep je OK a všichni ostatní, včetně rozhodčích, jsou blbci. Přitom by stačilo přečíst si a zapamatovat tu jednu důležitou větu z pravidel.

Takovyhle zavodnici jsou vsude. V IPF jsem jich uz potkal dost at uz z pozice rozhodciho nebo pozdeji jen jako divak. Vetsinou jsou to tupci neznajici pravidla, kteri jsou presvedceny o sve vyjimecnosti a absolutne si nedokazou pripustit, ze by chyba mohla byt na jejich strane.

Naprosto super je, kdyz s takovymhle zavodnikem jede na zavod cely fanklub, ktery toho vi o pravidlech dokonce jeste min, coz jim samozrejme nebrani v tom nadavat na rozhodci a utvrzovat sveho zavodnika v tom, ze vsechno dela skvele, ale bohuzel doslo k ocividnemu spiknuti, ktere brani jejich hvezde naplno zazarit....

Tak tohle je vcelku běžná situace :-)
Kulsud

Příspěvekod Raptor » pát, 14 lis 2014, 10:13

Na dřepech open asociací mě nejvíc vadí dost nesoudné a nesmyslné srovnávání některých např. juniorů s dřepem 420+ s juniorama IPF - konkrétně např. s Lupačem :)

Powerlifting nebude nikdy olympijským sportem ať už je dalších 100 open asociací nebo ne, takže zlo v tom moc nevidím. Dokud bude WADA, budou i open asociace :D Osobně si myslím, že se časem vyvine ve více sportech tohle roztříštění, někdy formou vzniku "nového sportu", čím novější sport, tím rychlejší. Vzpírání - crossfit, těžká atletika - strongmen. Je otázka, co přitáhne více peněz = diváků... ale to je OT

Kdybych závodil v open asociacích, žrala by mě jejich roztříštěnost a pravidla hlavně dřepu, ale nevím jestli by mi nedělalo dobře, kdyby se mi dřep pohnul o 50kg nahoru :lol:
Raptor

Příspěvekod Kulsud » pát, 14 lis 2014, 10:53

Raptor píše:Na dřepech open asociací mě nejvíc vadí dost nesoudné a nesmyslné srovnávání některých např. juniorů s dřepem 420+ s juniorama IPF - konkrétně např. s Lupačem :)

Powerlifting nebude nikdy olympijským sportem ať už je dalších 100 open asociací nebo ne, takže zlo v tom moc nevidím. Dokud bude WADA, budou i open asociace :D Osobně si myslím, že se časem vyvine ve více sportech tohle roztříštění, někdy formou vzniku "nového sportu", čím novější sport, tím rychlejší. Vzpírání - crossfit, těžká atletika - strongmen. Je otázka, co přitáhne více peněz = diváků... ale to je OT

Kdybych závodil v open asociacích, žrala by mě jejich roztříštěnost a pravidla hlavně dřepu, ale nevím jestli by mi nedělalo dobře, kdyby se mi dřep pohnul o 50kg nahoru :lol:

Je to tak, jak napsal MVDr. Lift. Nesoudnost a naprosto nekritické přesvědčení o vlastní výjimečnosti odsuzuje pak některé závodníky k tomu, že se snižují k takovým srovnáváním. Ať je to jak chce, ať si můžeme o Lupačovi myslet, že sní denně 10 kg masa, nebo aplikuje nějaký zázračný nepozorovatelný prostředek, stejně bude tím, kdo závodí v nejprestižnější, nejpřísnější, nejobsazenější a nejkontrolovanější asociaci.
Kulsud

Další

Zpět na Volná diskuse