FORUM.OSVALECH.CZ

Diskuzní fórum Osvalech.cz

Espresso, Coffee, příslušenství

Recepty, kulinářské know-how do objemu i diety

Moderátoři: Cynik, Lifter675, Reno, melounek

Espresso, Coffee, příslušenství

Příspěvekod will » čtv, 29 bře 2007, 20:05

Pro všechny milovníky kávy :) :

co preferujete? turka?
espresso, piccolo, lungo ...atd?

jakou značku kávy si dopřáváte?

Mám v plánu si koupit pressovač né moc drahej zhruba tak kolem 7tisic..nemáte nějakej tip? zatím favorit... http://www.fotoprodej.cz/espresso-singe ... herry-red/

POznamka: pravda/nepravda :nejdůležitější je čerpadlo to musí být schopno vyvinout tlak přibližně 15 barů. Ten je základním kamenem úspěchu, stejně tak jako středně tvrdá voda, jejíž teplota je těsně nad 90ti stupni celsia. Horkou vodu je nutno protlačit přes vrstvu lehce upěchované namleté kávy, čehož docílíte jenom pomocí kvalitního čerpadla. Laciné "kávovary", které si na "espressa" pouze hrají, často vodu protlačují pouze tlakem horké páry. I když káva z těchto přístrojů nemusí být špatná, nedojde vlivem nízkého tlaku ke správné extrakci všech důležitých látek a zpravidla se v šálku nevytvoří pěna, která je tvořena právě správně vyvařenými olejovitými součástmi.
will

Příspěvekod Strabo » čtv, 29 bře 2007, 20:11

Az takhle jo... Tak obvykle to je instantni Jihlavanka nebo neco podobneho. Na navsteve turka. A kdyz pospicham na trenink, tak instantni zaleju vodou z kohoutku. Asi tu nemam co delat.... :)
já souhlasím! ti co majů jiný názor to sů zlatokopky!!!!!!! jj, moja kamarádka, když chlap nemá bourák a zlaté prsteně, tak NIC Z TEHO NENÍ. Já jsem ráda, že Ludva maká a má aspon to minimum. (7658 čistého)
Strabo

Příspěvekod rimsy » čtv, 29 bře 2007, 21:51

Prekapavanou v mym snad 15ti letym kavovaru. Dostal jsem k vanocum espresso asi za 5 tisic a jsem rad, ze jsem ho mohl vratit. Pristroje, ktery si na espressa "nehraji" zacinaji od 30 tisic, jinak to je +- stejny.
rimsy

Příspěvekod Cynik » pát, 30 bře 2007, 06:21

rimsy píše:Prekapavanou v mym snad 15ti letym kavovaru. Dostal jsem k vanocum espresso asi za 5 tisic a jsem rad, ze jsem ho mohl vratit. Pristroje, ktery si na espressa "nehraji" zacinaji od 30 tisic, jinak to je +- stejny.

Nepotěšil jsi mne.
Cynik

Příspěvekod Reno » pát, 30 bře 2007, 07:06

Stroje na výrobu espressa lze rozdělit do tří základních skupin:

* První skupinou jsou typické malé domácí spotřebiče, vyrábějící espreso i cappuccino a jejich cena se pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

* Do druhé skupiny patří kombinované přístroje, které vyrábí navíc ještě překapávanou kávu. Výhodou je právě jejich širší využití, které uspokojí nejen milovníky espressa.

* A třetí skupinou jsou plně automatizované stroje, jsou cenově nejdražší a součástí jejich výbavy je mlýnek na kávu, plocha pro ohřívání šálků, integrovaná nádobka na odpad a je možné z nich připravit presto i cappuccino. Donedávna byly používány pouze v pohostinstvích nebo kancelářích, dnes se pomalu zabydlují i v domácnostech. Proto je u nich také podstatný design, přístroje nesmí narušit vzhled interiéru jehož jsou součástí. Také je patrné jejich důmyslné řešení, přístup ke všem důležitým částem přístroje je vpředu, aby se kvůli doplnění vody nebo mléka nemuselo s přístrojem složitě manipulovat, když je například zabudován v kuchyňské lince. Ceny těchto strojů se pohybují nad hranicí 10 tisíc korun.

Lze samozřejmě zakoupit levnější přístroje neznámých značek, pochází většinou z asijských zemí a nutno říci, že nebývají vždycky špatné. Ale jejich nízká cena nese některá rizika. Může to být například nevhodně zvolený materiál, který způsobí brzké opotřebení nebo nadměrnou hlučnost. Dalším problémem může být i to, že příliš lehký přístroj může čerpadlo s potřebným výkonem rozechvět a zpětná rezonance se přenese na kuchyňskou linku, což způsobí drnčení šálků nebo poskakování lžiček na talířcích. Při koupi těchto přístrojů bychom měli mít na paměti pravidlo, že nižší cena znamená téměř vždy nižší komfort.

Při nákupu stroje na skutečné presso bychom měli dodržovat následující zásady:

* Neměli bychom se nechat uchlácholit italsky znějícím názvem nebo názvem obsahujícím slovo espresso. Přístroj s názvem "Original Siciliano" za cenu pěti set korun pravé espresso skutečně nevyrobí. Také se musíme ujistit jaký výkon má čerpadlo, pokud je nižší než 15 barů, výsledný nápoj nikdy nebude espressem. Také se nenechme zmýlit tím, že všechny přístroje s pákou by měly vyrobit opravdové espresso. Páku totiž mají i přístroje parní, které požadovaný tlak nikdy nevyvinou.
Reno
Site Admin

Příspěvekod melounek » pát, 30 bře 2007, 10:34

rimsy píše:Prekapavanou v mym snad 15ti letym kavovaru. Dostal jsem k vanocum espresso asi za 5 tisic a jsem rad, ze jsem ho mohl vratit. Pristroje, ktery si na espressa "nehraji" zacinaji od 30 tisic, jinak to je +- stejny.

Já nevím. V práci máme tenhle http://www.korunka.cz/espressa/rowenta- ... tic-es-180 a presso z něj je fakt gut (díky němu jsem se presso naučil pít a teď už jasně dominuje nad turkem). Samozřejmě to nebude takový presso, jako z espressa za 30litrů, který ti kávu umele, předehřeje šálek apod., ale normální konzument to asi za tu cenu neocení...a aspoň je důvod jít do dobrý kavárny občas, ne?:)

Jinak piju nejčastěji segafredo, illy nebo lavazzu. Teď jsem ale dostal http://www.baliarne.sk/verbal/extra-special/ tak jsem docela zvědavej.
Slova tohoto světa jsou příliš těžká pro ptáka, jenž nad oblaka vzlétá....
melounek
Guru

Příspěvekod KAKAč » pát, 30 bře 2007, 12:15

Strabo píše:Az takhle jo... Tak obvykle to je instantni Jihlavanka nebo neco podobneho. Na navsteve turka. A kdyz pospicham na trenink, tak instantni zaleju vodou z kohoutku. Asi tu nemam co delat.... :)

stale si na tom lepsie ako ja co pijem kavu raz za den, nepocitam obdobia ked som daval pred treningom ultra davky /pohar 2 deci - polovicu kava a druha polovica voda/+e+a

-no a ked je moc horuca a ponahlam sa? - doleje z kohutiku studenej vody :P
KAKAč

Příspěvekod Lifter675 » pát, 30 bře 2007, 12:36

mrmza píše:

Nepotěšil jsi mne.

na druhou... ale melounek mě zachránil, 5k na solidní preso kávovar snad musí stačit
ten, kdo vymyslel práci, měl ji také naučit onanovat, aby se dovedla udělat sama
Lifter675
Site Admin

Příspěvekod Cynik » pát, 30 bře 2007, 12:41

Lifter675 píše:
mrmza píše:

Nepotěšil jsi mne.

na druhou... ale melounek mě zachránil, 5k na solidní preso kávovar snad musí stačit

Si kup a dáš mě ochutnat.
Cynik

Příspěvekod rimsy » pát, 30 bře 2007, 16:38

Ja jsem chtel rict asi tolik, ze me z zadnych levnejsich pristroju na espreso nenadchlo, ochutnal jsem z Roventy a de Longhi. Nejdriv mi to za podivnych zvuku do naprstku (normalni hrnek se tam vetsinou nevejde) vypoti kafe a pak s tim musi clovek kvrdlat, aby mu to vychchrlalo mliko..dekuju nechci..
Rozhodne pred koupi doporucuju vyzkouset vic pristroju, kdyztak pres internet muzes vratit do 14 dnu bez udani duvodu.
jinak dobry kafe maji tady, snad to dojde i k nam.
rimsy

Příspěvekod g_dgrim » pát, 30 bře 2007, 17:43

po kave je mi zle, kysla pachut v ustach... neviem preco :?
Vojto čo vygrcal, utrel vrchom pyžama, chrumky zadupané do drahého Peržana.
g_dgrim

Příspěvekod Strabo » pát, 30 bře 2007, 20:49

Ja vam s tim strojkem nevim.... Kdyz byste meli zhodnotit klasicky kafe a preso nebo prekapavany, na stupnici 1-10, jak byste to porovnali? Pac kdyz si dam v kavarne preso v hrnku na 3 srknuti za 40,- prijde mi to jako uplne obycejny kafe, akorat 5x drazsi.
já souhlasím! ti co majů jiný názor to sů zlatokopky!!!!!!! jj, moja kamarádka, když chlap nemá bourák a zlaté prsteně, tak NIC Z TEHO NENÍ. Já jsem ráda, že Ludva maká a má aspon to minimum. (7658 čistého)
Strabo

Příspěvekod WildOrchid » pát, 30 bře 2007, 21:49

g_dgrim píše:po kave je mi zle, kysla pachut v ustach... neviem preco :?

pil jsi jen spatny kafe. me driv taky prislo kysely a hnusny, ale jednou na navsteve jsem mela kafe co chutnalo jako orisky.. a chut v puse pak byla sladka (po neslazeny kave bez mlika). bohuzel ale nevim co to bylo za kafe :)
taky kdyz si neco koupim v obchode tak v tom je sakra rozdil v ty chuti.
takze kdyz ti nekdo na navsteve nabidne kafe, tak si o malinky rekni, ochutnas, a treba nekdy narazis na to dobry :)
Když jsi uprostřed pole, nemáš deštník a hodně prší, ať děláš co děláš, stejně zmokneš. Tak se směj!
WildOrchid

Příspěvekod g_dgrim » pát, 30 bře 2007, 22:00

to si nemyslim, ze by som pil zlu kavu - jedna moja close friend je kavovy fanatik a kupuje si tie "lepsie" znacky ktore nechava aj u mna na byte (lebo vie ze ja by som si kavu sam od seba nekupil :lol: ). Pil som aj lacnu kavu samozrejme, ale aj drahu. Nutne dodat, ze ziadny rozdiel som v tom nevidel, asi som kavovy sedlak...
Vojto čo vygrcal, utrel vrchom pyžama, chrumky zadupané do drahého Peržana.
g_dgrim

Příspěvekod Strabo » sob, 31 bře 2007, 08:27

g_dgrim píše: Pil som aj lacnu kavu samozrejme, ale aj drahu. Nutne dodat, ze ziadny rozdiel som v tom nevidel, asi som kavovy sedlak...

Presne tak... rad bych vedel, jaky rozdil v tom vidi ti lide, co si chteji koupit masinu za takovy prachy.
Strabo

Další

Zpět na Kuchařka